Stomatolog z Australii o koronach stalowych i kompozytowych

Stomatolog z Australii o koronach stalowych i kompozytowych

18.06.2014

kurs_stomatologia_dziecięca_1.jpg
kurs_stomatologia_dziecięca_2.jpg

Korony stalowe i kompozytowe używane do rekonstrukcji zębów mlecznych były głównym tematem kursu zorganizowanego przez prof. dr hab. Katarzynę Emerich, kierownika Katedry i Zakładu Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed we współpracy z firmą 3M ESPE. Kurs, który odbył się 16 czerwca br. poprowadził dr Peter Gregory z Australii, specjalista stomatologii dziecięcej z ponad czterdziestoletnim doświadczeniem. Składał się z wykładu i z warsztatów praktycznych.

Korony stalowe z powodzeniem stosowane są w Europie oraz USA. W Polsce natomiast ten sposób leczenia nie jest jeszcze rozpowszechniony. Podobnie jest z koronami kompozytowymi (tzw. strip crowns) stosowanymi do odbudowy m.in. zniszczonych próchnicowo przednich zębów mlecznych, których doskonały efekt estetyczny uzyskuje się dzięki prefabrykowanym i transparentnym kształtkom.

Podczas części wykładowej dr Gregory przedstawił słuchaczom historię koron stalowych, ich zastosowanie w stomatologii dziecięcej oraz technikę opracowywania – oszlifowania zębów z minimalną ingerencją w twarde tkanki zęba. Prowadzący kilkakrotnie powtarzał jak ważne jest w pedodoncji maksymalne skrócenie procedur leczniczych oraz wyeliminowanie konieczności częstego ich powtarzania, podkreślając w ten sposób znaczenie koron stalowych oraz kompozytowych, które całkowicie spełniają te warunki. Dr Gregory, dzięki wieloletniej praktyce, mógł podzielić się z uczestnikami kursu także swoimi interesującymi przypadkami klinicznymi.

Podczas warsztatów, które odbyły się w Poradni Stomatologii Dziecięcej UCS GUMed, uczestnicy mieli do dyspozycji wysokiej jakości narzędzia i materiały stomatologiczne udostępnione przez współorganizatora kursu – firmę 3M ESPE. Prowadzący krok po kroku zaprezentował zasady opracowywania zębów pod korony stalowe. Swoją prezentację rozpoczął jednak od pokazania stosowanej przez niego techniki zakładania koferdamu, który jest niezbędnym elementem podczas wykonywania jakichkolwiek stomatologicznych procedur leczniczych u dzieci i młodzieży.

Uczestnicy kursu mieli możliwość poćwiczyć szlifowanie zębów, doginanie koron, ich odsadzanie, a także cementowanie. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem prowadzącego warsztaty. Dr Gregory przez cały czas służył uczestnikom profesjonalną radą, odpowiadał na zadawane pytania, rozwiewał wszelkie wątpliwości dotyczące tematu. Duże zaangażowanie uczestników oraz prowadzącego, a także miła atmosfera sprawiły, że czas trwania warsztatów, wstępnie zaplanowany na 2 godziny, wydłużył się o kolejne 1,5 godziny.