9.12.2013
Bohaterką grudniowego odcinka cyklu jest kapsułka Watsona. To eksponat stanowiący najnowsze dziedzictwo nauki i Uczelni, będące przedmiotem szczególnej troski muzealnej. Składają się na nie obiekty, ich dokumentacja oraz wspomnienia i relacje osób, które posługiwały się nimi w codziennej pracy klinicznej i badawczej. Jej historię spisał dr Andrzej Marek, a do zbiorów Muzeum GUMed przekazała prof. Barbara Kamińska, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.
Sonda z kapsułką Watsona to pediatryczna wersja sondy Crosby’ego, służącej do pobierania bioptatów z błony śluzowej jelita cienkiego. W I Klinice Chorób Dzieci AMG pojawiła się w 1973 roku, prawdopodobnie jako pierwsza na Wybrzeżu. Wszystkie tego typu nowości importowane w tamtych latach do Polski drogą formalną praktycznie nie opuszczały Warszawy. Ta została ofiarowana dr. Markowi przez przyjaciela ze stażu podyplomowego, który zamieszkał w Hamburgu.
Dzięki sondzie można było łatwiej uporać się z diagnostyką częstych wówczas zespołów złego wchłaniania, rozpoznawać chorobę trzewną zgodnie z obowiązującymi wówczas kryteriami z Interlakenm, a także przekonać niektórych kolegów, że nie w każdym przypadku potrzebna jest biopsja jelita, zwłaszcza gdy zamiast zlecać, trzeba ją wykonać samemu.
Dzięki tej poczciwej i pracowitej kapsułce powstały liczne i całkiem przyzwoite publikacje, łatwiej prowadziło się szkolenia wśród lekarzy i pielęgniarek, a także popularyzowało się wiedzę na temat przewlekłych zaburzeń wchłaniania jelitowego w Kole Pomocy Dzieciom na Diecie Bezglutenowej, zrzeszającym rodziców dzieci z tego typu schorzeniami.
Kapsuła odeszła na zasłużoną emeryturę, gdy rozwinęła swoją działalność Pracownia Endoskopowa w II Klinice Chorób Dzieci, obecnie Katedrze i Klinice Pediatrii, Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci GUMed.