25.11.2013
Studenci kierunku zdrowie publiczne uczestniczyli 19 listopada 2013 r. w debacie dotyczącej Strategii Rozwoju Gdańska 2030 na temat profilaktyki i promocji zdrowia. Debata, w której uczestniczyło wielu ekspertów z instytucji ochrony zdrowia miała na celu opracowanie działań dążących do zniwelowania problemów zdrowotnych Gdańska w przyszłych latach.
Rozmawiano m.in. o współpracy między podmiotami sektora usług zdrowotnych a środowiskiem akademickim, które kształci specjalistów mających w przyszłości się zmagać z problemami zdrowia, podnosić świadomość mieszkańców w zakresie zdrowia publicznego, promocji zdrowego i aktywnego stylu życia. Ważnym postulatem pojawiającym się cały czas w debacie była edukacja rówieśnicza.
Studenci zasugerowali, aby akcje profilaktyczne kierowane były do dzieci i młodzieży, którzy w 2030 roku będą zarówno rodzicami, jak i pracownikami. Konieczne jest także sięganie po nowoczesne technologie w edukacji zdrowotnej takie jak media społecznościowe czy gry sieciowe. To tam teraz gromadzi się młodzież.
Uzyskane z debaty wnioski na pewno pomogą zniwelować gdańskie problemy zdrowia publicznego i profilaktyki zdrowotnej na najbliższe lata.