Praca ekspertów GUMed wybrana na promocję Światowego Dnia Serca 2013

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2012/2013Praca ekspertów GUMed wybra...

Praca ekspertów GUMed wybrana na promocję Światowego Dnia Serca 2013

30.09.2013

Tegoroczny Światowy Dzień Serca (29 września br.) obchodzony był pod hasłem “Take the Road to a Healthy Heart”. Duże wyróżnienie spotkało polskich ekspertów z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed – dr. hab. Tomasza Zdrojewskiego i prof. Bogdana Wyrzykowskiego. Ich praca, obok analizy autorów niemieckich, została wybrana przez Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) i Światową Federację Serca (WHF) na promocję tegorocznego Światowego Dnia Serca i przekazana do agencji prasowych w Europie.

W Kongresie ESC w Amsterdamie w br. wzięło udział ponad 30.000 uczestników. Jak pokazały wyniki badań dr. Normana Mangnera z Lipska otyłe dzieci mogą wykazywać wczesne stadia miażdżycy, a także oporność insulinową, która jest wstępem do rozwoju cukrzycy. Również wyniki analiz dr. hab. T. Zdrojewskiego i prof. B. Wyrzykowskiego z GUMed-u prowadzonych we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu w Bostonie potwierdzają zależność między nawykami z młodości, a chorobami w starszym wieku.

Badanie autorów z Gdańska i Bostonu objęło grupę 2552 osób w wieku 25-39 lat. Obserwacja ich losów w badaniu Framingham Heart Study przez 30 lat pokazała, że sama otyłość bez innych czynników ryzyka u młodych dorosłych zwiększa ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy o 23%. Prawie o tyle samo wzrosło ryzyko u dorosłych o normalnej wadze, ale z obecnymi innymi czynnikami ryzyka, jak nadciśnienie lub podwyższony poziom cholesterolu. Ryzyko chorób układu krążenia i cukrzycy było najwyższe (45%) u osób otyłych z czynnikami ryzyka, a najniższe (13%) u osób z normalną wagą i bez czynników ryzyka. Dr Zdrojewski, w komentarzu dla ESC i agencji prasowych powiedział – Zdrowy styl życia w młodości jest bezspornie bardzo ważny dla unikania chorób w przyszłości. Zdrowe odżywianie się i aktywność fizyczna to rzeczy konieczne, jeśli chodzi o dzieci i młodzież.

Więcej www.escardio.org.