Tajemnice z muzealnej półki

Tajemnice z muzealnej półki

8.07.2013

Wśród eksponatów kolekcji Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego znajdują się przedmioty delikatne i kruche. Przeważają wśród nich szklane strzykawki i szkło laboratoryjne. W naszym comiesięcznym cyklu przedstawiamy dziś równie nietrwałe przedmioty.

Zastawa stołowa wyprodukowana specjalnie dla Akademii Medycznej w Gdańsku (przypominamy, że taką nazwę nosiła nasza Uczelnia w latach 1950-2009) przez Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana. Jedynym elementem wyróżniającym przedstawione naczynia jest akronim AMG. Do dziś zdarza się usłyszeć ten stary i niegdyś bardzo popularny na Wybrzeżu sposób określania ówczesnej Akademii Medycznej, a obecnie Uniwersytetu Medycznego. Można przypuszczać, że prezentowany komplet wykonany został pod koniec lat 70. lub, co bardziej prawdopodobne, na początku ostatniej dekady ubiegłego wieku. Z pytaniem o datę produkcji Muzeum GUMed zwróci się do producenta.

Zakurzony i niekompletny serwis AMG odnaleziony został wśród wielu niepotrzebnych drobiazgów podczas częstych ostatnio przeprowadzek jednostek Uczelni.

Każdego ósmego dnia miesiąca – na pamiątkę daty utworzenia naszej Uczelni – prezentujemy wybrany eksponat ze zbiorów Muzeum Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Po roku wszystkie obiekty zostaną zaprezentowane na specjalnej wystawie z okazji Europejskiego Dnia Dziedzictwa Akademickiego, który jest obchodzony 18 listopada.

P7052559.jpg
P7052565.jpg
P7052566.jpg