O zdrowiu globalnym w GUMed

O zdrowiu globalnym w GUMed

14.06.2013

Warsztaty w ramach europejskiego projektu “Equal Opportunities for Health: Action for Development” odbyły się 13 czerwca br. w Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wzięli w nich udział pracownicy naukowi z Zakładu Zdrowia Publicznego, przedstawiciele Referatu Profilaktyki i Promocji Zdrowia Urzędu Miejskiego w Gdańsku, pracownicy Zakładu Higieny i Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej oraz zainteresowani studenci zdrowia publicznego i pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dr Ewelina Wierzejska, kierownik Pracowni Zdrowia Międzynarodowego Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu poprowadziła dyskusję na temat globalizacji i jej wpływu na ekonomię, politykę społeczną oraz zdrowie ludzi z różnych regionów świata. Poruszyła także zagadnienie kryzysu gospodarczego i zjawisk wpływających na zdrowie (przemiany demograficzne, zmiany struktury społecznej, dewastacja środowiska naturalnego czy rozwój technologiczny). Prowadząca wspólnie z uczestnikami próbowała odnaleźć także pozytywne aspekty globalizacji, które można wykorzystać dla poprawy zdrowia społeczeństw i zmniejszenia obciążenia chorobami.

Następnie magister zdrowia publicznego Mateusz Cofta związany z Fundacją Pomocy Humanitarnej “Redemptoris Missio” zrelacjonował roczny pobyt ze swoją rodziną w Tanzanii. Pracował tam jako administrator Centrum Zdrowia w wiosce Kiabakari, ośrodku wybudowanym przy pomocy Fundacji. Miał to być ostatni etap przed przekazaniem go pod opiekę afrykańskich sióstr zakonnych. Jego sprawozdanie uzmysłowiło wszystkim jak niewielkie wydają się problemy naszej rzeczywistości, także w aspekcie służby zdrowia, w porównaniu z rzeczywistością afrykańską.

20130613_llls_gdansk_005.JPG
20130613_llls_gdansk_007.JPG
zdjecie_1.JPG
zdjecie_2.JPG
zdjecie_3.JPG
zdrowie_globalne_jpg.JPG