Niedziela pełna atrakcji

Niedziela pełna atrakcji

27.05.2013

Ratowanie ludzkich istnień stało się już niepisaną tradycją naszego udziału w Pikniku Naukowym w Gdyni. W ubiegłych latach opatrywaliśmy mniej lub bardziej poważne rany, a tym roku, tuż po oficjalnym otwarciu, lekarze z Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii oraz studenci z Koła Naukowego przy Katedrze Medycyny Ratunkowej pospieszyli z pomocą osobie, która zasłabła. To jednak nie koniec naszej aktywności podczas finału Bałtyckiego Festiwalu Nauki, który się odbył w minioną niedzielę, 26 maja, w godz. 10-18 na Skwerze Kościuszki w Gdyni. Studenci z Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej zorganizowali cieszący się ogromnym zainteresowaniem uczestników kurs szycia chirurgicznego, a na specjalnych fantomach uczyli samobadania piersi. Przeprowadzili również bezpłatny pomiar ciśnienia tętniczego i badanie poziomu cukru we krwi, z którego skorzystało niemal 300 osób. Chętnych nie zabrakło na stoisku debiutujących na tegorocznym Pikniku studentów i pracowników z Katedry i Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Pokaz naczyń krwionośnych przy użyciu aparatu ultrasonograficznego, nauka założenia wkłucia do naczyń żylnych i samodzielnego podania leku czy pokaz sztucznego dostarczania powietrza do płuc przez maskę twarzową za pomocą worka samosprężalnego gromadziły wokół młodych anestezjologów tłumy do samego końca imprezy. Weterani niedzielnej akcji, studenci z Koła Naukowego przy Katedrze Medycyny Ratunkowej, przez cały dzień na specjalnych fantomach uczyli czynności ratujących życie, zasad udzielania pierwszej pomocy czy właściwego opatrywania ran. To ostatnie z inicjatywy dr Ewy Raniszewskiej, opiekunki SKN, zyskało bardzo realny wymiar. Poświęcając się w imię nauki, student z dokładnie zabandażowaną głową i ręką zawiniętą w chustę, rzecz jasna z nazwą Uczelni, dzielnie promował Gdański Uniwersytet Medyczny nie tylko na naszym stoisku! Kącik rysunkowy dla najmłodszych zorganizowali studenci i pracownicy Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej. Prace małych artystów, często mocno abstrakcyjne, przez cały dzień prezentowano na stoisku na specjalnej tablicy, a każdy twórca w nagrodę dostał drobny upominek – pięknie pachnący lub smakujący. Obok konkursu z rozpoznawania zapachów olejków eterycznych nie zabrakło degustacji leczniczych mieszanek ziołowych czy herbat owocowych, które rozgrzewały wszystkich w dość chłodne niedzielne popołudnie. Chyba najżywsze reakcje uczestników budziło drugie stoisko pracowników Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej, dotyczące pasożytów jakimi człowiek może się zarazić w swoim najbliższym otoczeniu. Mali i więksi mogli zobaczyć jak wygląda m.in. tasiemiec nieuzbrojony, kleszcz czy glista ludzka. Nie brakowało również pytań, przede wszystkim o to, jak najlepiej usunąć kleszcza, jaki procent ludzi ma glisty i dlaczego nie powinno się jeść poziomek i jagód prosto z krzaka.

– Odpowiadałem na powyższe pytania i radziłem jakich zasad przestrzegać, żeby uchronić się przez zarażeniem, tj. myć ręce przed jedzeniem, myć warzywa, nie jeść mięsa z niepewnego źródła, odrobaczać szczeniaki, żeby uchronić się przed toksokarozą itp. – tłumaczy dr Adam Bogdan z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej. – Żeby nie było tak strasznie, najmłodszych częstowaliśmy słodkimi niespodziankami – własnoręcznie przygotowanymi żelkowymi motylicami wątrobowymi, glistami ludzkimi czy tasiemcami.

Wśród gości niedzielnego Pikniku Naukowego w Gdyni nie zabrakło przedstawicieli naszej Uczelni. Z zaciekawieniem wszystkie stoiska GUMed-u odwiedzili m.in. prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. studenckich, prof. Jacek Bigda, dyrektor Biura Rektora ds. Strategii i Współpracy Międzynarodowej i mgr Ewa Kiszka, kierownik Działu Współpracy z Zagranicą, Promocji i Projektów Rozwojowych. Rozmowy z uczestnikami i oglądanie prezentowanych sprzętów, w tym prototypu defibrylatora z 1947 r., stały się zwłaszcza dla Prorektora ds. studenckich swoistą podróżą sentymentalną do czasów swojej studenckiej aktywności.

– Gratuluję wspaniale zorganizowanego pikniku. Miło było zobaczyć jak dużym powodzeniem cieszyły się nasze stoiska – podsumował gdyńską wizytę prof. Gruchała. – Szczególnie cieszy tak duży udział młodych ludzi, studentów naszej Uczelni, w znacznej większości zaangażowanych w organizację i realizację pokazów i warsztatów na stoiskach.

_DSC5975.JPG
_DSC5997.JPG
_DSC6029.JPG
_DSC6058.JPG
_DSC6060.JPG
_DSC6069.JPG
_DSC6099.JPG
P1030938.JPG
P1040067.JPG

Więcej zdjęć w galerii na stronie medycznydziennauki.gumed.edu.pl.