29.08.2012
1200 lekarzy z Polski i Europy weźmie udział w 45 Zjeździe Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi, który odbędzie się w dniach 5-8 września br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku. Głównym organizatorem Zjazdu jest Katedra i Klinika Otolaryngologii naszego Uniwersytetu, a przewodniczącym komitetów organizacyjnego i naukowego jest prof. Czesław Stankiewicz. Podczas sesji plenarnych oraz plakatowych zostanie przedstawionych 289 prezentacji. Ponadto odbędzie się 5 sesji panelowych, a w 10 sesjach wykładowych uczestniczyć będą wykładowcy z krajów europejskich, USA (21 osób) oraz z Polski, w tym liczne grono pracowników Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykład inauguracyjny na temat urazów jako wyzwaniu współczesnej medycyny wygłosi prof. Jerzy Lasek, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Urazowej GUMed. Honorowy patronat nad Zjazdem objął rektor Janusz Moryś.
Główne tematy tegorocznego spotkania to: chirurgia laserowa w otolaryngologii (przede wszystkim w leczeniu nowotworów krtani), choroby strzemiączka (tj. otoskleroza i tympanoskleroza; wyjaśnieniem patomechanizmu tych chorób zajmuje się gdańska Klinika Otolaryngologii), choroby infekcyjne głowy i szyi, choroby gruczołów ślinowych, zarówno nowotwory, jak i inne schorzenia ślinianek, urazy w otolaryngologii – zagadnienie to nabiera dużego znaczenia wobec narastającej liczby urazów głowy i szyi, w tym również urazów krtani i tchawicy, wymagających często postępowania interdyscyplinarnego (stąd udział specjalistów z dziedziny neurochirurgii, okulistyki, chirurgii szczękowo-twarzowej, radiologii, chirurgii urazowej, anestezjologii i intensywnej terapii).
Klinika Gdańska jest po raz trzeci organizatorem krajowego zjazdu Towarzystwa. Pierwszy odbył się w 1958 r. pod przewodnictwem prof. Jarosława Iwaszkiewicza i zgromadził około 200 osób. Następny, któremu przewodniczył prof. Jan Ruszel, odbył się w czasie historycznych przemian ustrojowych w naszym kraju. Uczestniczyło w nim 999 osób, w tym liczne grono wykładowców zagranicznych. Jednym z głównych tematów były urazy w otolaryngologii, będące istotnym zagadnieniem także podczas tegorocznego Zjazdu. Stwarza to doskonałą okazję do oceny postępu w leczeniu urazów głowy i szyi.
Więcej informacji na temat Zjazdu można znaleźć na stronie www.orlgdansk2012.pl.