Kolejne dofinansowanie dla MWB UG i GUMed

Kolejne dofinansowanie dla MWB UG i GUMed

3.08.2012

Projekt Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed zatytułowany „Center of Molecular Biotechnology for Healthy Life” (akronim MOBIHEALTH) uzyskał dofinansowanie w wysokości ok. 5 mln euro w prestiżowym konkursie 7 Programu Ramowego Unii Europejskiej „Potencjał badawczy” (FP7-REGPOT-2012-2013-1). Przyznany grant ma na celu wsparcie międzynarodowej działalności naukowej Wydziału i zwiększenie udziału pracowników naukowych i doktorantów w europejskiej przestrzeni badawczej i nauce światowej.

MOBIHEALTH to wielopłaszczyznowy projekt obejmujący:
  1. Zakup i modernizację sprzętu badawczego – utworzenie za kwotę ok. 1,5 mln euro najnowocześniejszego na Pomorzu laboratorium spektrometrii mas.
  2. Rekrutację 6 doświadczonych naukowców celu wzmocnienia potencjału badawczego MWB UG i GUMed oraz 2 pracowników naukowo-technicznych do obsługi zakupionego sprzętu badawczego.
  3. Wymianę pracowników naukowych i doktorantów, organizację konferencji i warsztatów oraz inne przedsięwzięcia prowadzone we współpracy z najlepszymi europejskimi centrami badawczymi z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Włoch, Hiszpanii i Grecji.
  4. Opracowanie strategicznego planu rozwoju systemu zarządzania i ochrony własności intelektualnej oraz zwiększenia możliwości tworzenia innowacyjnych produktów.

Koordynatorem MOBIHEALTH jest prof. dr hab. Krzysztof P. Bielawski z Katedry Biotechnologii.

Program „Potencjał Badawczy” to największy mechanizm finansowania rozwoju badań naukowych na poziomie europejskim. Unia Europejska przeznaczyła na ten cel w latach 2007-2013 prawie 54 mld euro. W ciągu ostatnich 4 lat do 13 polskich centrów badawczych w ramach programu Potencjał Badawczy trafiło ponad 34 mln euro dofinansowania. W ostatniej edycji konkursu, w której laureatem jest nasz Wydział, aż jedną piątą zwycięskich projektów (8) stanowiły projekty złożone przez polskie jednostki naukowe. Polskie jednostki naukowe uzyskały w tym konkursie dofinansowanie w wysokości 33,3 mln euro z ogólnej sumy 140 mln euro wyasygnowanej na ostatnią edycję tego programu przez UE.