Nadzieja dla chorych na oporne nadciśnienie tętnicze

Nadzieja dla chorych na oporne nadciśnienie tętnicze

23.05.2012

W Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, dzięki współpracy specjalistów hipertensjologii z Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii z kardiologami interwencyjnymi z Pracowni Kardiologii Interwencyjnej, przeprowadzono kilka pierwszych zabiegów denerwacji tętnic nerkowych u chorych z ciężkim opornym nadciśnieniem tętniczym. Zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, z dostępu udowego, polega na wprowadzeniu cewnika do obu tętnic nerkowych w miejsce przed podziałem. Następnie w czasie wycofywania urządzenia ruchem spiralnym w odstępach 5mm aplikowany jest impuls o częstotliwości radiowej.

Podobna metoda wykorzystywana jest od wielu lat z powodzeniem w kardiologii do niszczenia dodatkowych dróg przewodzenia przedsionkowo-komorowych. Takie postępowanie ma na celu zniszczenie współczulnych aferetnych i eferentnych włókien nerkowych.

Dzięki odnerwieniu tętnicy nerkowej, nerki stanowiący kluczowy narząd w patofizjologii nadciśnienia tętniczego pozbawione zostaną impulsów pobudzających wydzielanie substancji presyjnych oraz same nie będą pobudzały aktywności współczulnej – a co za tym idzie wartości ciśnienia tętniczego będą się obniżały.

Od kilku lat w wielu ośrodkach na świecie z powodzeniem przeprowadzano zabiegi denerwacji tętnic nerkowych uzyskując zadowalające rezultaty. Pełen efekt zabiegu oczekiwany jest po około 6 miesiącach od procedury, jednak u wielu chorych obserwuje się obniżenie ciśnienia tętniczego w pierwszych dniach po zabiegu.

Dzięki współpracy zespołu Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii i Pracowni Kardiologii Inwazyjnej możliwe jest przeprowadzanie takich zabiegów również w GUMed. Być może dzięki tej metodzie leczenia wielu pacjentów stosujących bezskutecznie dużą liczbę leków hipotensyjnych osiągnie docelowe wartości ciśnienia tętniczego, a przez to zmniejszy zagrożenie rozwojem powikłań nadciśnienia tętniczego.