Profesor Pawłowski gościem Kawiarni Naukowej

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2007/2008Profesor Pawłowski gościem ...

Profesor Pawłowski gościem Kawiarni Naukowej

14.05.2008

“Ślady DNA portretem przestępcy”, to tytuł wykładu prof. dr. hab. Ryszarda Pawłowskiego, pracownika Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej AMG, którego będzie można wysłuchać 29 maja 2008 roku o godz. 18 w Hotelu Rezydent w Sopocie. Wykład zorganizowany jest w ramach Kawiarni Naukowej Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Wstęp do Kawiarni Naukowej jest wolny.

Tematem wystąpienia będą zagadnienia związane ze współczesną genetyką sądową.
Podczas wykładu, prof. Pawłowski zaprezentuje kolejne etapy pracy genetyka sądowego: od ujawnienia śladu biologicznego na materiale dowodowym, określenia jego rodzaju po badania indywidualizacyjne DNA jądrowego i mitochondrialnego oparte głównie na technice PCR i jej modyfikacjach. Przedstawione zostaną przypadki, w których genetyka sądowa odegrała istotną rolę przy identyfikacji sprawców poważnych przestępstw (gwałciciel i zabójca ze Świnoujścia) oraz aktualne możliwości genetyki sądowej.

* * *

Prof. dr hab. n. med. Ryszard Pawłowski urodził się w 1954 roku. Po ukończeniu szkół w Kwidzynie studiował biologię na ówczesnym Wydziale Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Gdańskiego. Po uzyskaniu tytułu magistra biologii był słuchaczem studium doktoranckiego w Zakładzie Biochemii Klinicznej AMG. Pracę w Zakładzie Medycyny Sądowej AMG rozpoczął w 1979 roku. W 1983 roku uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych na Wydziale Lekarskim AM w Gdańsku na podstawie pracy “Zachowanie się lipidów w interakcji ludzkich lipoprotein o wysokiej gęstości z lipozomami lecytynowymi”. W 1993 roku otrzymał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny – medycyny sądowej na podstawie ogólnego dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy naukowej zatytułowanej “Zastosowanie reakcji łańcuchowej polimerazy DNA (metoda PCR) do ustalania płci osobnika na podstawie badania DNA izolowanego ze śladów biologicznych”. Od 1998 roku jest zatrudniony również na etacie profesora w Instytucie Ekspertyz Sądowych w Krakowie. W 2003 roku decyzją Prezydenta RP uzyskał tytuł naukowy profesora.

Jest specjalistą badań w zakresie genetyki sądowej, identyfikacji śladów biologicznych poprzez badanie DNA Przyczynił się do sukcesów wymiaru sprawiedliwości poprzez wytypowanie szeregu sprawców zbrodni i ich ujęcia. W dorobku naukowym ma 105 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych krajowych i zagranicznych, m.in. w Human Genetics, Journal of Forensic Society, Forensic Science International, American Journal of Medical Genetics, Electrophoresis, International Journal of Legal Medicine, Journal of Hypertension.

Hobby Profesora to piłka siatkowa, muzyka poważna (Wolfgang Amadeusz Mozart, Jan Sebastian Bach) i muzyka pop oraz film (Milosz Forman, Frederico Fellini, Woody Allen).