Światowy Dzień Serca za nami

Światowy Dzień Serca za nami

29.09.2011

Po raz ósmy w Polsce i jedenasty na świecie obchodziliśmy 25 września Światowy Dzień Serca, tym razem pod hasłem “Twój Świat, twój dom, twoje serce”. Tradycyjnie już imprezę zorganizowało Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Po raz pierwszy gospodarzem centralnych obchodów Światowego Dnia Serca był Sopot, który pomimo, iż kalendarzowe lato za nami, zaskoczył wszystkich słoneczną, niemal wakacyjną aurą, sprzyjającą piknikowej atmosferze.

Po raz pierwszy w historii obchodów Światowego Dnia Serca, jego uczestnicy mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami Krajowego Centrum Diagnostyki i Leczenia Hipercholesterolemii Rodzinnej (KCDiLHR), koordynowanego przez prof. Andrzeja Rynkiewicza, kierownika I Kliniki Kardiologii GUMed. Na co dzień Centrum prowadzi działalność diagnostyczno-terapeutyczną oraz dydaktyczno-informacyjną dotyczącą hipercholesterolemii rodzinnej, podstępnej i niebezpiecznej choroby prowadzącej do znacznego podwyższenia poziomu cholesterolu i wczesnego rozwoju poważnych chorób sercowo naczyniowych.

Podczas niedzielnej imprezy na sopockim molo, dzięki prężnej pracy zespołu KCDiLHR udało się zbadać poziom cholesterolu u prawie 200 osób. Dla wielu dorosłych uczestników festynu był to pierwszy pomiar w życiu. Ponadto prowadzono także pomiary ciśnienia tętniczego oraz wzrostu i masy ciała. Każda zainteresowana osoba mogła skorzystać z porady lekarskiej, zwłaszcza dotyczącej podwyższonego poziomu cholesterolu. Na miejscu można było także dowiedzieć się na czym polega hipercholesterolemia rodzinna, czy istnieje ryzyko że jestem na nią chory, jak to sprawdzić, dokąd się zgłosić? Ponadto lekarze i pielęgniarki udzielali cennych wskazówek dotyczących zdrowego trybu życia oraz niskocholesterolowej diety. Zainteresowanie stoiskiem przerosło oczekiwania i możliwości czasowe.

DZIEN_SERCA_007.jpg
DZIEN_SERCA_016.jpg
DZIEN_SERCA_019.jpg
DZIEN_SERCA_026.jpg
DZIEN_SERCA_051.jpg
DZIEN_SERCA_053.jpg
DZIEN_SERCA_057.jpg
DZIEN_SERCA_084.jpg
DZIEN_SERCA_104.jpg
DZIEN_SERCA_121.jpg
DZIEN_SERCA_139.jpg
DZIEN_SERCA_141.jpg
DZIEN_SERCA_151.jpg
DZIEN_SERCA_155.jpg
DZIEN_SERCA_174.jpg
DZIEN_SERCA_194.jpg
DZIEN_SERCA_212.jpg
DZIEN_SERCA_217.jpg
DZIEN_SERCA_227.jpg
DZIEN_SERCA_231.jpg
DZIEN_SERCA_264.jpg
DZIEN_SERCA_315.jpg
DZIEN_SERCA_322.jpg
DZIEN_SERCA_341.jpg
DZIEN_SERCA_344.jpg
DZIEN_SERCA_401.jpg
DZIEN_SERCA_414.jpg