Nowoczesne narzędzia do diagnozowania autyzmu dostępne w GUMed

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2010/2011Nowoczesne narzędzia do dia...

Nowoczesne narzędzia do diagnozowania autyzmu dostępne w GUMed

17.06.2011

Klinika Psychiatrii Rozwojowej, Zaburzeń Psychotycznych i Wieku Podeszłego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest jedną z dwóch placówek w Polsce, które zaczną używać wystandaryzowane narzędzia do diagnozowania autyzmu i zespołu Aspergera. Obecnie ADOS (Autism Diagnostic Observation Schedule) i ADI-R (Autism Diagnostic Interview-Revised) najpowszechniej stosuje się w krajach Europy Zachodniej, Stanach Zjednoczonych i Australii. W języku polskim były dotychczas niedostępne.

Klinika Psychiatrii Rozwojowej, Zaburzeń Psychotycznych i Wieku Podeszłego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z Zakładem Genetyki Medycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęły oficjalnie współpracę w dwóch badaniach:

  1. Standaryzacji ADOS i ADI-R w populacji polskiej. Badanie służy określeniu parametrów psychometrycznych polskich wersji obu narzędzi, co w efekcie umożliwi ich wydanie i stosowanie w praktyce klinicznej w Polsce.

  2. Badania genetycznego, którego celem jest zbadanie czy istnieje związek między występowaniem polimorfizmów loci związanych z zaburzeniami z grupy ASD (Autism Spectrum Disorders) w grupie polskich pacjentów, jak również wykrycie nowych polimorfizmów, które byłyby statystycznie istotnie związane z występowaniem autyzmu w populacji polskiej.

Od tego roku oddział dziecięco-młodzieżowy Kliniki Psychiatrii GUMed jest wyłącznym partnerem amerykańskiej firmy komputerowej Symbionica LLC na prowadzenie badania naukowego oraz terapii programem FaceSay w Polsce. Przeznaczony jest on dla dzieci i młodzieży z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Ponadto Oddział współpracuje z dwoma czołowymi ośrodkami klinicznymi w Stanach Zjednoczonych zajmującymi się zaburzeniach ze spektrum autyzmu (ASD): University of Washington Autism Center i Autism Center of Seattle Children’s Hospital.