Katedra i Zakład Chemii Nieorganicznej

dr hab. n. farm. Wojciech Kamysz, prof. nadzw.
dr hab. n. farm. Wojciech Kamysz, prof. nadzw.


Kierownik: dr hab. n. farm. Wojciech Kamysz, prof. nadzw.

Obszar działalności naukowej:

Problematyka naukowa Katedry koncentruje się przede wszystkim wokół poszukiwania związków aktywnych biologicznie, głównie peptydów przeciwdrobnoustrojowych. Zespół uczestniczy w projektowaniu nowych antybiotyków peptydowych, samodzielnie je syntezuje oraz bada z udziałem mikroorganizmów. Związki są poddawane testom pod kątem ich potencjalnego zastosowania w leczeniu posocznicy, prewencji zakażeń szpitalnych oraz wykorzystaniu w leczeniu atopowego zapalenia skóry.
W ramach współpracy dotyczącej chemii bionieorganicznej badana jest również rola pierwiastków nieorganicznych w układach biologicznych zawierających ligandy peptydowe.
Ważnym obszarem działalności Katedry jest także poszukiwanie proekologicznych metod syntezy oraz oczyszczania substancji z wykorzystaniem wysokosprawnej chromatografii cieczowej (HPLC). Większość syntez oraz etapów postsyntetycznych wykonywana jest z wykorzystaniem innowacyjnych metod pozwalających na zwiększenie wydajności, ograniczenie kosztów oraz szkodliwego wpływu na środowisko. W Katedrze obecnie prowadzone są badania dotyczące wykorzystania peptydów w gumie do żucia, jako postaci leku dla pacjentów z kserostomią.

Najważniejsze osiągnięcia:

Na przełomie ostatnich lat udało się opracować szereg nowych substancji peptydowych, które w przyszłości mogą zastąpić konwencjonalne antybiotyki.

Oferta usługowo-badawcza:

Zespół dysponuje nowoczesnym sprzętem laboratoryjnym, a do urządzeń unikatowych w skali kraju należy w pełni automatyczny mikrofalowy syntezator peptydów. Urządzenia analityczne umożliwiają oznaczenia właściwości fizyko-chemicznych badanych związków chemicznych, analizę czystości i zawartości substancji aktywnych.
Katedra posiada w ofercie możliwość wykonywania syntez peptydów i lipopeptydów w skali laboratoryjnej oraz półprzemysłowej.

<< powrót