Zapobieganie lepsze niż leczenie - niby to oczywiste, ale...

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2007/2008Zapobieganie lepsze niż lec...

Zapobieganie lepsze niż leczenie - niby to oczywiste, ale...

17.03.2008

“Czy rak jest zawsze bolesny?”, “Czy rak to wyrok śmierci?”, “Czy palenie naprawdę szkodzi?”- na te i wiele jeszcze innych trudnych pytań młodzieży z trójmiejskich szkół średnich postarają się odpowiedzieć “młodzi onkolodzy” ze Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej AMG. Najbliższe spotkania odbędą się 26 i 27 marca w Liceum Conradinum.

„Zapobieganie chorobom jest lepsze niż ich leczenie”- to powiedzenie znane jest z pewnością wszystkim lekarzom i studentom medycyny. Tak zwana profilaktyka pierwotna – czyli właśnie niedopuszczanie do rozwoju chorób – stanie się pewnie niedługo jednym z głównych filarów medycyny. Kto może wznieść taki filar? Właściwe każdy, komu zależy na tym, by ludzie mogli cieszyć się świetnym zdrowiem przez długie lata. Taki filar zaczęli stawiać także studenci Studenckiego Koła Naukowego przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej w Gdańsku, którzy postanowili podzielić się swoją wiedzą o chorobach nowotworowych z mieszkańcami województwa pomorskiego. Pod czujnym okiem opiekunów studenckiego koła naukowego, doktorów: Kamila Drucisa oraz Jarosława Skokowskiego napisali program: ”Twoje zdrowie w Twoich rękach” adresowany do młodzieży szkół średnich. W skład tego programu wchodzi również akcja profilaktyczna „Biała sobota” (adresowana do mieszkańców obszarów wiejskich województwa pomorskiego). Honorowy patronat nad całym przedsięwzięciem objął JM Rektor Akademii Medycznej w Gdańsku.

Studenci wyszli z propozycją do dyrektorów trójmiejskich szkół średnich o zorganizowanie w ich placówkach warsztatów mających na celu przybliżenie młodzieży problematyki chorób nowotworowych (w szczególności raka piersi, ale także płuca, jelita grubego czy czerniaka złośliwego).

Studenci w bardzo przystępny i zrozumiały sposób prowadzą dyskusje, podczas których uczniowie poznają podstawowe pojęcia z zakresu onkologii, uczą się, w jaki sposób właściwie dbać o swoje zdrowie oraz najbliższe otoczenie. Młodzież i studenci wspólnie obalają krążące w społeczeństwie mity dotyczące nowotworów (np. „rak jest wyrokiem śmierci”). Uczniowie mają okazję nauczyć się, w jaki sposób właściwie badać piersi (nauka na fantomach), zapoznać się z regułami ABCDE w rozpoznawaniu czerniaka złośliwego skóry, czy poznać podstawowe metody terapeutyczne chorób nowotworowych.

Od 2006 roku studenci swoją akcją objęli około 2200 uczniów 8 szkół średnich. Jak podkreślają studenci jest to bardzo trudna praca, dająca im jednakże ogromną satysfakcję. Jest to także dla nich cenne doświadczenie, które z pewnością zaowocuje w ich przyszłej pracy lekarskiej umiejętnością znalezienia płaszczyzny porozumienia z każdym pacjentem.

Uczniowie zaś cenią sobie ten rodzaj pracy, gdyż mogą wypowiedzieć się swobodnie, bez obawy o zwrócenie uwagi czy krytyczną ocenę. Tu nikt nikogo nie ocenia, wręcz przeciwnie, uczniowie i studenci wspomagają się wzajemnie, dzięki temu można mówić o pełnej współpracy, która z pewnością w przyszłości zaprocentuje zdrowym i świadomym społeczeństwem.

Organizatorzy:
OPIEKUNOWIE: dr n. med. Kamil Drucis, dr n. Med. Jarosław Skokowski
STUDENCI: Wojciech Majda (koordynator akcji), Katarzyna Żyżyńska, Jakub Glich, Anna Chomicz, Barbara Fiertek, Justyna Gaca, Marta Fijałkowska, Katarzyna Wołos, Karolina Gornowicz.