Grant na projekt Euro Heart 2 Survey przyznany

Grant na projekt Euro Heart 2 Survey przyznany

7.12.2010

Grant na projekt Euro Heart 2 Survey “Przewidywanie przyszłych trendów umieralności sercowo-naczyniowej w Polsce”, o który jako jeden z współpartnerów aplikował Gdański Uniwersytet Medyczny został pozytywnie rozpatrzony i przyznany przez Komisje. Koszt realizacji określono na około 39 964,50 EUR, z czego 60% zostanie pokryte przez UE. Celem projektu jest umożliwienie środowiskom decyzyjnym wyboru optymalnych działań mających na celu jak największą dalszą redukcję umieralności w przyszłych latach.

Do wykonania niniejszego zadania, autorzy planują użycie walidowanego modelu choroby wieńcowej IMPACT, opracowanego przez ekspertów Uniwersytetu w Liverpool-u. Model umożliwił do tej pory wyjaśnienie przyczyn obserwowanych zmian umieralności, obecnie zostanie użyty w celu przewidywania efektów określonych strategii:

  1. dalszego zwiększania dostępności leczenia kardiologicznego;
  2. działań populacyjnych, w tym legislacyjnych, mających na celu dalszą redukcję czynników ryzyka w populacji, jak np. zmniejszenia odsetka osób palących papierosy, czy zmniejszenia spożycia soli kuchennej.

Podobna analiza zostanie wykonana dla każdego z krajów, których przedstawiciele wezmą udział w Projekcie. Uzyskane informacje na temat efektywności określonych scenariuszy strategii populacyjnej redukcji ryzyka umożliwią wybór przez środowiska decyzyjne optymalnej strategii profilaktyki chorób układu krążenia w Polsce. Dzięki temu możliwe będzie uniknięcie lub odsunięcie w czasie możliwie najwyższej liczby zgonów spowodowanych przede wszystkim chorobą wieńcową (szacuje się, że w Polsce umieralność przedwczesną spowodowaną chorobami układu krążenia można obniżyć nawet o połowę).

Całość działań planuje się przeprowadzić w roku 2011. Dzięki projektowi GUMed zostanie liderem w dziedzinie modelowania epidemiologicznego chorób sercowo-naczyniowych w Polsce. Umożliwi Uczelni także rozwój kontaktów z kilkunastoma ośrodkami europejskimi zajmującymi się problemami epidemiologii chorób układu krążenia.