O komórkach macierzystych w Sopocie

StartUczelniaAktualnościRok akademicki 2009/2010O komórkach macierzystych w...

O komórkach macierzystych w Sopocie

22.09.2010

Czy komórki macierzyste mają zastosowanie w chirurgii? Na to pytanie postara się odpowiedzieć prof. dr hab. med. Janusz Jaśkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Spotkanie w ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki odbędzie się 30 września o godz. 18 w Kawiarni Naukowej w Hotelu Rezydent w Sopocie.

O tym, że komórki macierzyste mają niezwykłą zdolność przekształcania się w komórki krwi, kości, wątroby, śledziony i wielu innych narządów (znajdują się w krwi pępowinowej), wiadomo powszechnie. Stosunkowo niedawno odkryto, że u dorosłego człowieka, szczególnie u pań, bardzo dużo jest ich w fałdkach tłuszczu, głównie w bocznych wałeczkach nad biodrami, mało podatnych na odchudzanie.

Prelegent na przykładzie nowatorskiej operacji częściowej rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem komórek macierzystych, którą przeprowadził w jednym z gdańskich szpitali, przybliży słuchaczom perspektywy szerszego zastosowania komórek macierzystych w chirurgii. Pacjentką była młoda kobieta po mastektomii z powodu choroby nowotworowej.

Komórki macierzyste pobrano z fałd tłuszczu pacjentki, poddano “obróbce” w specjalnym urządzeniu, a następnie wszczepiono w miejsce po usuniętej piersi. To pierwszy tego rodzaju zabieg w Polsce, który otwiera drogę do szerszego wykorzystania komórek macierzystych w chirurgii.