Orzeł Biały
Gdański Uniwersytet Medyczny
Na komputerze nie ma zainstalowanej wtyczki Flash
Jesteś tutaj: Start > Strona główna

Nowy sekretarz Rady Naukowej GBL

prof. Janusz Moryś, rektor GUMedprof. Janusz Moryś, rektor GUMed

Prof. Janusz Moryś, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry Anatomii GUMed został wybrany na sekretarza Rady Naukowej Głównej Biblioteki Lekarskiej im. Stanisława Konopki. Funkcję będzie pełnił w kadencji 2015-2019. Decyzję o wyborze prof. Morysia podjęli jednomyślnie członkowie Rady Naukowej GBL na inauguracyjnym posiedzeniu w dniu 18 lutego br.

Dzień Otwarty Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

0024.jpg

Jakie kierunki oferuje Gdański Uniwersytet Medyczny? Czego można się nauczyć na tych kierunkach? Jakie są możliwości uzyskania pracy po ukończeniu studiów? Co można robić na Studiach poza nauką? Na te i inne pytania będzie można znaleźć odpowiedź podczas Dnia Otwartego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. GUMed otworzy swoje drzwi dla licealistów 10 kwietnia 2015 r. w godzinach 9-14 w budynku Collegium Biomedicum przy ulicy Dębinki 1.

Kandydaci na studentów będą mogli poznać strukturę Uczelni oraz zasady rekrutacji obowiązujące na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Ponadto w holu Collegium Biomedicum… więcej »

O nauczaniu genetyki w Gdańsku

Prof. Janusz Limon oraz dr Beata Lipska-Ziętkiewicz, pracownicy Katedry i Zakładu Biologii i Genetyki GUMed uczestniczyli w spotkaniu grupy roboczej ds. unifikacji programu nauczania z zakresu genetyki klinicznej Europejskiej Rady Lekarzy Specjalistów (UEMS, fr. Union Européenne des Médecins Spécialistes). Odbywało się ono w dniach 3-5 marca br. w Gdańsku. Spotkaniu przewodniczył prof. Ulf Kristoffersson, przewodniczący Sekcji ds. genetyki klinicznej UEMS. więcej »

Zawody WATERMED 2015 za nami

DSC07469.JPG

Studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego nie dali najmniejszych szans konkurentom podczas II edycji Ogólnopolskich Nocnych Mistrzostw w Ratownictwie Wodnym i Medycznym WATERMED 2015. Członkowie SKN PARAMEDIC w składzie: Jakub Jesionowski, Konrad Kupka, Tomasz Rombel, Piotr Młyński obronili zeszłoroczny tytuł. Również na obu pozostałych miejscach podium uplasowali się studenci ratownictwa medycznego Uczelni. więcej »

Akademickie Mistrzostwa Pomorza w Narciarstwie i Snowboardzie

IMG-20150225-01734.jpg

Srebrny medal wywalczyła drużyna studentek Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w narciarstwie w konkurencjach slalom i slalom gigant podczas VI Akademickich Mistrzostw Pomorza w Narciarstwie i Snowboardzie. Rywalizacja na stoku “Koszałkowo” w Wieżycy toczyła się 27 lutego 2015 r. Drużyna studentów GUMed w klasyfikacji drużynowej zajęła 3 miejsce. Najlepiej w indywidualnej klasyfikacji wypadł Adam Kroczek (VI rok, kierunek lekarski), który w slalomie gigancie uplasował się na 3 miejscu. W rywalizacji, która toczyła się także o punkty do Akademickich Mistrzostw Polski, które odbędą się w marcu w Zakopanem, udział wzięło 54 zawodników z 6 pomorskich uczelni.

Doktorant GUMed stypendystą Polpharmy

IMG_6751_kadr.jpg

Mgr Jakub Antoniewicz z Katedry Histologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego został laureatem V edycji konkursu Naukowej Fundacji Polpharmy na program stypendialny dla młodych naukowców. Promotorem pracy doktoranta zatytułowanej “Wpływ neuropeptydów oraz ich receptorów na wzrost i różnicowanie się komórek macierzystych naskórka” jest prof. Michał Żmijewski z Katedry Histologii. więcej »

Czepkowanie studentów kierunków pielęgniarstwo i położnictwo – powrót do tradycji

_DSC5444.JPG

“Rozum w pełni rozkwita pod strażą wolności, wolność rozkwita w pełni pod strażą rozumu” – słowa Tadeusza Kotarbińskiego były mottem czepkowania studentów kończących IV rok studiów stacjonarnych I stopnia Wydziału Nauk o Zdrowiu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uroczystość odbyła się 20 lutego 2015 r. W tym roku mury Uczelni opuszcza 26 absolwentów kierunku położnictwo oraz 60 absolwentów kierunku pielęgniarstwo. Uroczystość otworzyły studentki GUMed, ubrane w tradycyjne stroje, wprowadzając światło – symbol życia powierzanego ich opiece. więcej »

"Esencja życia" w Teatrze Szekspirowskim

szybalski.jpg

"Esencja życia" to tytuł filmu o prof. Wacławie Szybalskim, którego premierowy pokaz odbędzie się 11 marca 2015 r. o godz. 18 w Teatrze Szekspirowskim. Prof. Wacław Szybalski jest wybitnym polskim naukowcem, doktorem honoris causa pięciu polskich, w tym trzech gdańskich uczelni: Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej (1980), Uniwersytetu Gdańskiego (1989), Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (2000), Politechniki Gdańskiej (2001) i Uniwersytetu Jagiellońskiego (2012). Po projekcji będzie okazja do rozmowy z reżyserką filmu, Anną Ferens. Wstęp wolny.

Organizatorzy proszą o potwierdzenia przybycia do 4 marca br. na adres e-mail: biuro.fpws@gmail.com. Więcej na fpws.pl.

Nowe narzędzie dla studentów i nauczycieli GUMed

na_planie_filmu_szkoleniowego_(2).jpg

Oprócz notatek i podręczników studenci GUMed mają nową pomoc naukową: filmy. Pracownicy Zakładu Prewencji i Dydaktyki wraz z gdańskim filmowcem Pawłem Sudarą opracowali cykl pięciu filmów edukacyjnych. Cztery filmy dokładnie przedstawiają badanie fizykalne pacjenta, a piąty jest na temat dezynfekcji rąk i ochrony przed zakażeniami. Pomysł stworzenia filmów pochodzi od studentów medycyny GUMed, którzy na III roku studiów prosili o pokazanie jednego spójnego wzorca badania fizykalnego. więcej »

Wyróżnienie dla naukowca GUMed

prof. dr hab. n. farm. Roman Kaliszanprof. dr hab. n. farm. Roman Kaliszan

Prof. Roman Kaliszan, kierownik Katedry Biofarmacji i Farmakodynamiki Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego otrzymał jedną z sześciu Nagród Prezesa Rady Ministrów za rok 2014. Wśród nagrodzonych znaleźli się także: prof. Janusz Bujnicki, prof. Lech Gardocki, prof. Zofia Mitosek, prof. Małgorzata Skorupa i prof. Jerzy Zabczyk.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitną działalność naukową, naukowo-techniczną, artystyczną oraz za najlepsze rozprawy doktorskie i habilitacyjne z rąk premier Ewy Kopacz otrzymało 44 wybitnych uczonych i dwa zespoły naukowe. więcej »

Prestiżowe nagrody dla projektu "Ciśnienie na Życie"

prof._Zdrojewski_dr_Wierucki_z_nagroda_Lider_Roku_2014.jpg

Ogólnopolska kampania edukacyjna na rzecz prewencji chorób serca “Ciśnienie na Życie”, merytorycznie przygotowana i nadzorowana przez ekspertów z Zakładu Prewencji i Dydaktyki GUMed: prof. Tomasza Zdrojewskiego i dr. Łukasza Wieruckiego we współpracy z prof. M. Zembalą ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu otrzymała trzy prestiżowe nagrody.

14 stycznia br. podczas gali konkursu Sukces Roku w Ochronie Zdrowia 2014 na Zamku Królewskim w Warszawie projekt “Ciśnienie na Życie” otrzymał tytuł Lidera Roku 2014 za działalność edukacyjną. Kampania została również nagrodzona brązową Effie za nowoczesną edukację społeczną w polskiej edycji konkursu Effie Awards 2014. więcej »

Tajemnice z muzealnej półki

Muzeum_logo.jpg

Zabytkowe komputery – modele wyprodukowane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku – wydają się niewiarygodnie prostymi, powolnymi i ograniczonymi w swych możliwościach. A jednak w czasach swej krótkiej świetności pozwoliły dokonać niespotykanego wcześniej postępu w każdej dziedzinie nauki i techniki. Tempo tych zmian wciąż robi na nas wielkie wrażenie. Niekiedy zadajemy sobie pytanie – jak możliwe było prowadzenie badań naukowych, przygotowanie publikacji bez użycia komputera, edytora tekstu czy arkusza kalkulacyjnego? więcej »


data aktualizacji: 06.03.2015 r., godz. 09:30

Gdański Uniwersytet Medyczny
80-210 Gdańsk, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a
tel.: (58) 349 11 11
 
Rektor GUMed
Rzecznik prasowy
Redakcja WWW
Promocja
Dla pacjentów