Orzeł Biały
Gdański Uniwersytet Medyczny
Na komputerze nie ma zainstalowanej wtyczki Flash
Jesteś tutaj: Start > Strona główna

#oddajserce z Dawcą.pl

Dawcapl_oddajserce1.jpg

Kampania Dawca.pl rozpoczęła trzytygodniową akcję promującą ideę dawstwa narządów. 25 stycznia br. na Dworcu Centralnym w Warszawie członkowie Kampanii zachęcali do zrobienia sobie zdjęć w fotobudce z narządami (serce, płuca, nerka, wątroba), umieszczeniu ich oznaczonych hashtagiem #oddajserce w mediach społecznościowych. więcej »

Studentka GUMed wśród najlepszych

fot. Bianka Siwińskafot. Bianka Siwińska

Gabrielle Karpinsky, studentka VI roku kierunku English Division Wydziału Lekarskiego zwyciężyła w prestiżowym konkursie INTERSTUDENT w kategorii studiów magisterskich. Obok Gabrielle Karpinsky zwycięzcami zostali Ghanshyambhai Khatri z Indii, student Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Vitaliy Smygur z Ukrainy, który uczy się w Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Najbardziej popularnym studentem zagranicznym został Hugues Gentillon z Haiti, student Uniwersytetu Jagiellońskiego. Otrzymał 50 000 głosów internautów. więcej »

Wyróżnienia dla studenta GUMed

Przemysław Domagała, student II roku studiów drugiego stopnia na kierunku pielęgniarstwo otrzymał stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wybitne osiągnięcia oraz stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego na rok akademicki 2014/2015. Został doceniony za aktywność w Kole Naukowym przy Zakładzie Zarządzania w Pielęgniarstwie oraz za autorstwo i współautorstwo 8 publikacji w recenzowanych czasopismach naukowych. więcej »

Złoty recenzent z GUMed-u

dr Miłosz Jaguszewskidr Miłosz Jaguszewski

Dr Miłosz Jaguszewski, asystent I Kliniki Kardiologii GUMed został złotym recenzentem “Kardiologii Polskiej”. Redakcja czasopisma doceniła szczególnie tych recenzentów, którzy napisali więcej niż 5 recenzji. Srebro przypadło autorom 4-5 recenzji, a brąz – 3. “Kardiologia Polska” jest oficjalnym czasopismem Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego ukazującym się od 1957 roku. Miesięcznik ten jest skierowanym do kardiologów, kardiochirurgów oraz lekarzy internistów. W Kardiologii Polskiej publikowane są oryginalne prace kliniczne i eksperymentalne, interesujące artykuły poglądowe oraz opisy przypadków klinicznych z zakresu kardiologii i kardiochirurgii.

Laureatka programu FNP SKILLS Z GUMed-u

Mgr Anna Supernat z Zakładu Biologii Komórki Katedry Biotechnologii Medycznej MWB UG i GUMed została laureatką drugiego naboru programu STAŻE Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, realizowanego w ramach projektu SKILLS. Do drugiego naboru w programie STAŻE zostało zgłoszonych 97 wniosków. więcej »

Eponimy medyczne w Bibliotece GUMed

eponimy_www.jpg

Czy można coś powiedzieć o danej jednostce chorobowej na podstawie samej jej nazwy? Czy zawsze jest ona adekwatna w stosunku do występujących objawów? Na ile wymowne są poszczególne terminy medyczne, np. dermatoza Kopciuszka, taniec św. Wita, zespół chińskiej restauracji, ucho Mozarta czy paznokcie Hipokratesa i co je ze sobą łączy?

Wspomniane wyżej określenia to eponimy medyczne, które opisują przede wszystkim jednostki i objawy chorobowe oraz pojęcia anatomiczne i fizjologiczne. Ich nazwy pochodzą od nazwisk ludzi, najczęściej lekarzy, którzy opisali je po raz pierwszy, niekiedy również od nazwisk pacjentów, postaci mitologicznych lub literackich. więcej »

Jak funkcjonuje przewód pokarmowy u biegaczy ?

Pierwsze w nowym roku Zebranie Naukowo-Szkoleniowe Oddziału Gdańskiego Towarzystwa Internistów Polskich odbyło się 21 stycznia br. Głównym tematem były zagadnienia związane z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego u biegaczy. Pierwszy wykładowca – prof. Wojciech Ratkowski, doświadczony maratończyk, mistrz Polski w maratonie, a obecnie kierownik Zakładu Lekkiej Atletyki Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku przedstawił temat „Maraton – odżywianie czy trening?”. więcej »

O terapii żywieniowej w codziennej praktyce

Problemom terapii żywieniowej w codziennej praktyce lekarskiej i pielęgniarskiej, jak również terapii dietetycznej i farmakologicznej poświęcona będzie VII Konferencja naukowo-szkoleniowa, która odbędzie się 18 kwietnia br. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Poruszane tematy będą dotyczyć chorych leczonych w oddziałach chirurgicznych, internistycznych oraz pacjentów objętych programami leczenia domowego i paliatywnego. Organizatorami spotkania są: Katedra Żywienia Klinicznego GUMed, Zakład Propedeutyki Onkologii GUMed, Oddział Chirurgii Onkologicznej Gdyńskiego Centrum Onkologii i Szpital Morski w Gdyni. Więcej informacji na stronie www.konferencja.szpital-morski.pl.

Sieć Obrazowania Patologii Struktury i Funkcji Komórki

DSC02359.jpg

Sieć Obrazowania Patologii Struktury i Funkcji Komórki GUMed zaprasza do współpracy naukowej wszystkich zainteresowanych badaniami w zakresie obrazowania patologii struktury i czynności komórek. Została powołana na podstawie umowy pomiędzy Gdańskim Uniwersytetem Medycznym i Uniwersytetem Gdańskim. Sieć jest już w pełni funkcjonalna, a jej najważniejszą częścią jest Rozproszona Środowiskowa Pracownia, której główną częścią jest pracownia cytometryczna. Znajduje się ona w Katedrze i Zakładzie Fizjopatologii GUMed pod opieką prof. Jacka Witkowskiego… więcej »

Studenci podsumowali projekt "Dotknij Piersi"

10911433_10205554424477339_1599951829923578476_o.jpg

Gala podsumowująca akcję profilaktyki raka piersi “Dotknij Piersi” odbyła się 17 stycznia 2015 roku w sali prof. Zdzisława Kieturakisa w Centrum Medycyny Inwazyjnej. Została zorganizowana przez Studenckie Koło Naukowe przy Katedrze i Klinice Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Akademickie Stowarzyszenie Onkologiczne. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz miasta Gdańska, starostwa powiatowego, partnerzy akcji, kierownictwo Kliniki Chirurgii Onkologicznej GUMed oraz licznie przybyli goście. więcej »

Szukają leku, który może pomóc w gojeniu się ran

dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. oraz dr Michał Pikuładr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. oraz dr Michał Pikuła

Naukowcy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego rozpoczęli realizację grantu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pt. “Nowe technologie farmakologicznej stymulacji regeneracji” (Regennova). Projekt jest realizowany wspólnie z Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską, Instytutem Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie oraz dwiema firmami biotechnologicznymi. Jego celem jest opracowanie nowych związków stymulujących gojenie ran, jak również regenerację układu nerwowego. Dzięki wykorzystaniu najnowszych osiągnięć biotechnologii i biologii molekularnej badacze będą również zgłębiali mechanizmy regeneracji tkanek oraz działania nowych związków – potencjalnych leków. Liderami grup badawczych… więcej »

Naukowiec z GUMed-u laureatem Heweliusza

prof. dr hab. Krzysztof Narkiewiczprof. dr hab. Krzysztof Narkiewicz

Prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Katedry Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii GUMed otrzymał Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2014 w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Kapituła przyznała Profesorowi to wyróżnienie za wybitne osiągnięcia naukowe dotyczące poznawania nowych mechanizmów wiążących zaburzenia oddechu podczas snu z chorobami krążenia.

Wręczenie Nagrody odbędzie się 28 stycznia o godz. 12 w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska.

To najważniejsze naukowe wyróżnienie na Pomorzu, nazywane także Pomorskim Noblem, przyznawane jest od 1987 roku reprezentantom gdańskiego środowiska naukowego za wybitne osiągnięcia o charakterze poznawczym.


data aktualizacji: 26.01.2015 r., godz. 14:10

Gdański Uniwersytet Medyczny
80-210 Gdańsk, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a
tel.: (58) 349 11 11
 
Rektor GUMed
Rzecznik prasowy
Redakcja WWW
Promocja
Dla pacjentów