Orzeł Biały
Gdański Uniwersytet Medyczny
Na komputerze nie ma zainstalowanej wtyczki Flash
Jesteś tutaj: Start > Strona główna

Wybory władz dziekańskich

Dr hab. Michał Markuszewski, prof. nadzw. został wybrany na dziekana Wydziału Farmaceutycznego z Odziałem Medycyny Laboratoryjnej na kadencję 2016-2020. Prof. dr hab. Igor Konieczny, kierownik Pracowni Biologii Molekularnej Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed został ponownie wybrany na dziekana MWB UG i GUMed. Kadencja potrwa do 2020 roku. Dziekana Wydziału Lekarskiego poznamy 5 maja br. Na tę funkcję kandydują dr hab. Maria Dudziak, prof. nadzw. i prof. dr hab. Radosław Owczuk. Ponadto Kolegium Elektorów Wydziału Nauk o Zdrowiu z Odziałem Pielęgniarstwa i Instytutem Medycyny Morskiej i Tropikalnej wybrało swoich czterech prodziekanów. Zostali nimi: dr Janina Książek – kierownikiem Oddziału Pielęgniarstwa, dr hab. Sylwia Małgorzewicz, prof. nadzw., prof. dr hab. Piotr Lass i dr hab. Przemysław Rutkowski, prof. nadzw. więcej »

O braciach Mozołowskich

_DSC2957.jpg

Jak wielka jest siła pamięci i przechowywanych przez nią wspomnień, o znaczeniu tradycji i historycznego przekazu pokazał wygłoszony 28 kwietnia br. wykład prof. Stanisława Ilnickiego z Wojskowego Instytutu Medycznego pod tytułem „Niezwykli bracia gen. dr med. Stefan Mozołowski (1892-1940) i prof. dr hab. med. Włodzimierz Mozołowski (1895-1975) w świetle rodzinnych dokumentów, wspomnień i korespondencji”. W tej krótkiej, zaledwie godzinnej opowieści jak w soczewce zostały skupione tradycje wileńskie naszego Uniwersytetu, powojenne lata tworzenia i rozwoju uniwersyteckiego nauczania medycyny w Gdańsku… więcej »

Podziękowania dla GUMed za udział w Festiwalu Kolorów

20160427_121929.jpg

Prof. Marcin Gruchała, prorektor ds. studenckich GUMed spotkał się z Iloną Glanowską, przedstawicielem organizatorów Festiwalu Kolorów i Pawłem Pobłockim, studentem VI r. kierunku lekarskiego, który w ubiegłym roku był koordynatorem uczelnianym Projektu. Ilona Glanowska w imieniu Stowarzyszenia Festiwal Kolorów podziękowała Uczelni za udział w wydarzeniu, które odbyło się 22 sierpnia o godz. 15 na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku.

Naukowcy GUMed w Komitecie PAN

_DSC7056.JPG

Prof. Jacek Witkowski, kierownik Katedry i Zakładu Fizjopatologii, został mianowany na przewodniczącego Komitetu Immunologii i Etiologii Zakażeń Człowieka PAN w kadencji 2016-2020. Decyzję podjęło prezydium Polskiej Akademii Nauk 15 marca br. w wyniku tajnych wyborów przeprowadzonych w środowiskach polskich immunologów i mikrobiologów. Profesor Witkowski pełnił już funkcję przewodniczącego Komitetu w minionej kadencji (2011-2015). Członkiem Komitetu został także prof. Piotr Trzonkowski, kierownik Zakładu Immunologii Klinicznej i Transplantologii w Katedrze Immunologii. więcej »

Nie tylko o witaminowych celebrytkach

_DSC2891.jpg

Podczas kwietniowych Młodzieżowych Spotkań z Medycyną swoje prezentacje wygłosili specjaliści z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej. Lek. Radosław Kozaryn przedstawił perspektywy w kardiochirurgii, a dr hab. Rafał Pawlaczyk wygłosił wykład pt. „Sala operacyjna: serce nie bije, a pacjent żywy”. Natomiast o witaminowych celebrytkach – witaminie C i D opowiedzieli: Magdalena Engler i Adrian Engler, uczniowie VI LO w Gdyni. Młodzieżowe Spotkania z Medycyną odbyły się 26 kwietnia br. w Atheneum Gedanense Novum. więcej »

Naukowiec z GUMed w National University of Ireland w Galway

Zespol.JPG

Dr hab. Natalia Marek-Trzonkowska z Pracowni Immunoregulacji i Terapii Komórkowych Zakładu Medycyny Rodzinnej GUMed prowadziła badania dotyczące sposobów komunikacji międzykomórkowej w ramach realizacji programu Short-Term Scientific Mission „Extracellular vesicles”. Wykonywane były w National University of Ireland w Galway, dzięki współpracy, którą dr hab. Marek-Trzonkowska nawiązała z grupą prof. Thomasa Rittera z Regenerative Medicine Institute (REMEDI). więcej »

Studentka GUMed najlepsza w Białymstoku

Urszula Ławrynowicz, studentka V r. analityki medycznej, magistrantka Zakładu Immunologii, zajęła I miejsce podczas Interdyscyplinarnej Sesji Studenckiej na III Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Medycyny Laboratoryjnej i Młodych Diagnostów „Wschodząca Diagnostyka”. Prezentacja konkursowa pod tytułem „Polimorfizm CCR5-Δ32 a ryzyko retinopatii u pacjentów z cukrzycą typu 1” obejmowała wyniki badań przeprowadzonych w ramach realizacji pracy magisterskiej, której promotorem jest prof. Jolanta Myśliwska, a opiekunem dr Bartosz Słomiński. Organizatorem Konferencji, która odbyła się 16 kwietnia br. był Uniwersytet Medyczny w Białymstoku. więcej »

Wielka Zbiórka Książek w BG GUMed

baner-wydzrzenie.jpg

Biblioteka Główna GUMed włącza się do ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórki Książek. Jej celem jest stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. Biblioteka Główna GUMed jest jednym z 9 prestiżowych punktów zbiórki w Gdańsku. Zebrane książki zostaną przekazane na kliniki pediatryczne Uczelni. Książki nowe i używane w stanie idealnym (do szpitala nie można przekazać książek zakurzonych i zażółconych) można przynosić do Wypożyczalni BG do 21 maja br. więcej »

Wybory 2016

Obecny rektor prof. Janusz Moryś z rektorem-elektem prof. Marcinem GruchałąObecny rektor prof. Janusz Moryś z rektorem-elektem prof. Marcinem Gruchałą

Dr hab. Marcin Gruchała, prof. nadzw., kierownik I kliniki Kardiologii, obecny prorektor ds. studenckich GUMed został wybrany nowym rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W drugiej turze wyprzedził prof. Jacka Bigdę, dyrektora Biura ds. Strategii i Współpracy Międzynarodowej 10 głosami. Nowy Rektor zacznie urzędowanie 1 września br.

Prof. dr. hab. Tomasza Bączka wybrano na prorektora ds. nauki, dr. hab. Tomasza Smiatacza na prorektora ds. studenckich, dr hab. Edytę Szurowską, prof. nadzw. na prorektora ds. klinicznych, a prof. dr. hab. Jacka Bigdę na prorektora ds. rozwoju i organizacji kształcenia. więcej »

PASD po raz pierwszy w Warszawie

PASD_III_Konferencja.jpg

Wielospecjalistycznemu planowaniu i leczenia urazów zębów poświęcona była trzecia edycja Polskiej Akademii Stomatologii Dziecięcej (PASD), współorganizowana przez Katedrę i Zakład Stomatologii Wieku Rozwojowego GUMed. Konferencja po raz pierwszy odbyła się w Warszawie w dniach 15-16.04 br. W spotkaniu udział wzięło 220 uczestników.

Podczas tegorocznej konferencji PASD uczestnicy mieli okazje wysłuchać wystąpień znamienitych polskich i światowych ekspertów. Pierwszy dzień obfitował w wiele ciekawych wykładów… więcej »

Siatkarze GUMed na medal

20160417_131336.jpg

Srebrny medal wywalczyli siatkarze, a brąz zdobyła drużyna kobieca podczas Mistrzostw Polski Uczelni Medycznych w Piłce Siatkowej. W zawodach, które odbyły się w dniach 14-17.04.2016 r. w Bydgoszczy, uczestniczyło 10 uczelni medycznych. Trenerem obu zespołów jest mgr Andrzej Bocian ze Studium Wychowania Fizycznego i Sportu GUMed. W drodze do finału nasi siatkarze pokonali Śląski Uniwersytet Medyczny 2:1, a w finale ulegli Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu ze Szczecina 0:2. Kobiety, po zajęciu II miejsca w grupie, w walce o finał uległy 0:2 Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu ze Szczecina, a w walce o brązowy medal pokonały 2:0 Łódzki Uniwersytet Medyczny.


data aktualizacji: 29.04.2016 r., godz. 12:30

Gdański Uniwersytet Medyczny
80-210 Gdańsk, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a
tel.: (58) 349 11 11
 
Rektor GUMed
Rzecznik prasowy
Redakcja WWW
Promocja
Dla pacjentów