Orzeł Biały
Gdański Uniwersytet Medyczny
Na komputerze nie ma zainstalowanej wtyczki Flash
Jesteś tutaj: Start > Strona główna

Studenci GUMed zapraszają na przejażdżkę

plakat.jpg

Już 3 grudnia 2016 r. wyjedzie na gdańskie tory Tramwaj Zwany Pożądaniem. Jest to akcja prowadzona przez IFMSA Poland Oddział Gdańsk, której celem jest przybliżenie społeczeństwu problematyki zdrowia reprodukcyjnego i AIDS. Tramwaj Zwany Pożądaniem jest corocznym projektem organizowanym przez młodych ludzi dla młodych ludzi. Jest odpowiedzią na stale zwiększająca się w Polsce ilość osób zakażonych HIV, czyli ludzkim wirusem upośledzenia odporności. Podczas trwania akcji specjalnie oznakowany tramwaj będzie poruszał się po gdańskich ulicach, rozwożąc za darmo pasażerów w okolice klubów na terenie całego miasta. W środku obecni będą studenci informujący o HIV i AIDS oraz możliwościach wykonania badania na obecność wirusa HIV za darmo w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym. Każdy pasażer otrzyma ulotki informacyjne i gadżety związane z akcją. Tramwaj wystartuje o godz. 16.30 z przystanku Abrahama w Gdańsku. Będzie kursował na trasie Abrahama- Gdańsk Główny do godziny 21. Przejazd oczywiście jest bezpłatny.

Muzyka będzie czynić cuda

Po raz kolejny w Filharmonii Bałtyckiej odbędzie się koncert charytatywny “Muzyka Czyni Cuda”. Gwiazdą wieczoru będzie światowej sławy śpiewaczka operowa z Bułgarii – Vesselina Kasarova wraz z orkiestrą Polskiej Filharmonii Bałtyckiej pod dyrekcją Ralfa Weikerta. Całkowity dochód z koncertu, który odbędzie się 10 grudnia br. o godz. 19 zostanie przeznaczony na pomoc w leczeniu dzieci będących pod opieką Kliniki Chirurgii i Urologii Dziecięcej GUMed. Bilety można nabyć w sekretariacie Oddziału Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży GUMed.

Farmaceuci zapraszają

XXIV Konferencja Naukowa Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbędzie się w dniach 9-10 grudnia 2016 r. w Auditorium Maximum przy al. Hallera 107. Pierwszego dnia zorganizowana zostanie sesja jubileuszowa z okazji 70 urodzin prof. Romana Kaliszana. 10 grudnia odbędą się sesje prezentacji ustnych oraz sesja plakatowa, przeznaczone przede wszystkim dla młodych pracowników nauki. Udział w Konferencji jest bezpłatny. Rejestracja uczestników jest obowiązkowa. Więcej na www.24konferencja.gumed.edu.pl. więcej »

Nie tylko o medycynie hiperbarycznej

_DSC7323.JPG

Ostatnie w tym roku Młodzieżowe Spotkania z Medycyną zgromadziły w murach Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego tłumy licealistów. Prezentację poświęconą przeszczepom przygotowali Mikołaj Krysiak i Piotr Tylicki, uczniowie Zespołu Szkół Katolickich w Gdyni. Przez barwny świat medycyny hiperbarycznej, w sposób niezwykle interesujący, czasem humorystyczny, przeprowadził słuchaczy dr hab. Jacek Kot, kierownik Kliniki Medycyny Hiperbarycznej i Ratownictwa Morskiego GUMed. Młodzieżowe Spotkania z Medycyną odbyły się 29 listopada br. w Atheneum Gedanense Novum. więcej »

Dyrektor Biblioteki Głównej ponownie wybrana

mgr inż. Anna Grygorowiczmgr inż. Anna Grygorowicz

Mgr inż. Anna Grygorowicz, dyrektor Biblioteki Głównej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została ponownie wybrana na członka ośmioosobowej Rady Wykonawczej Konferencji Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich (KDBASP) na kadencję 2016-2020. Wybory zostały przeprowadzone podczas zjazdu KDBASP, który odbył się w dniach 17-18 listopada br. w Bibliotece Głównej Uniwersytetu w Zielonej Górze. Dyrektor Grygorowicz w ramach tej działalności kierować będzie nadal Zespołem ds. Komunikacji z Operatorem Systemu Polskiej Bibliografii Naukowej.

Konferencja Dyrektorów Bibliotek Akademickich Szkół Polskich jest organizacją reprezentującą polskie biblioteki akademickie. Jej celem jest m.in.: wspieranie, rozwijanie, udoskonalanie i promowanie bibliotek szkół wyższych dla dobra publicznego i korzyści społecznej.

Studentka GUMed w IV edycji projektu "Liderzy Ochrony Zdrowia"

Agnieszka WillamAgnieszka Willam

Agnieszka Willam, studentka V roku farmacji Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego została wybrana spośród ponad 600 osób z całej Polski, do udziału w IV edycji projektu „Liderzy Ochrony Zdrowia”. Przez blisko cztery tygodnie uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń, rozmowy z ekspertami oraz zdobywania praktycznej wiedzy m.in. z zakresu funkcjonowania sektora ochrony zdrowia, rynku usług medycznych, farmaceutycznych oraz nowych technologii. Jednym z elementów Projektu była także wizyta w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach oraz spotkanie z profesorem Henrykiem Skarżyńskim. Patronat honorowy nad Projektem objęło Ministerstwo Zdrowia. Uroczyste podsumowanie IV edycji „Liderów Ochrony Zdrowia” odbyło się 24 października br. w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. W uroczystości wziął także udział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. „Liderzy Ochrony Zdrowia” to projekt edukacyjny organizowany przez Fundację im. Lesława A. Pagi.Jest skierowany do studentów i absolwentów, którzy swoją przyszłą karierę zawodową wiążą z sektorem ochrony zdrowia i mają motywację do aktywnego uczestniczenia w jego zmianach.

O żywieniu w chorobach autoimmunizacyjnych w CMI

Fot. Robert BasiewiczFot. Robert Basiewicz

Druga edycja konferencji „Żywienie w chorobach autoimmunizacyjnych. Pomiędzy koncepcjami patofizjologicznymi a Evidence-Based Nutrition” odbyła się 26 listopada 2016 r. w CMI. Zorganizowały ją: SKN Dietetyki oraz SKN Patofizjologii i Reumatologii Doświadczalnej. Wiedza akademicka na temat żywienia w poszczególnych schorzeniach autoimmunizacyjnych miesza się w świadomości społecznej i personelu medycznego z dowodami anegdotycznymi serwowanymi przez zwolenników medycyny alternatywnej. Celem Konferencji było z jednej strony omówienie mechanizmów patofizjologicznych stojących za wybranymi chorobami autoimmunizacyjnymi, by dać uczestnikom lepsze… więcej »

Biała sobota w Przywidzu

DSCN9099.JPG

Kolejna akcja profilaktyczna studentów Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego odbyła się 26 listopada 2016 r. w Zespole Szkół w Przywidzu. Udział w niej wzięło 20 studentów i 7 lekarzy. Chętni mogli zbadać: poziom cukru i cholesterolu we krwi, zmierzyć ciśnienie tętnicze, wykonać EKG i obliczyć BMI. Wyniki na miejscu były konsultowane przez lekarzy. 40 procent pacjentów skierowano do dalszej diagnostyki i leczenia. Organizatorami akcji było Studenckie Koło Naukowe Chirurgii Onkologicznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i Urząd Gminy Przywidz. Biała sobota odbyła się pod patronatem rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcina Gruchały. więcej »

Studenci na kongresie farmaceutycznym

1.jpg

Patryk Komorowski, Karolina Smolińska i Zuzanna Drażba, studenci farmacji GUMed uczestniczyli w dniach 1-6 listopada 2016 r. w kongresie farmaceutycznym 13th EPSA Autumn Assembly w Cluj-Napoca. Do stolicy Transylwanii zjechało ponad 250 studentów farmacji z całej Europy. Tematem wiodącym wydarzenia było „Zdrowie psychiczne – od substancji do społeczeństwa”. Wszyscy uczestnicy mieli okazję wziąć udział w ciekawych wykładach, sympozjach, warsztatach oraz treningach umiejętności miękkich. więcej »

O innowacyjnych rozwiązaniach w stomatologii w Sopocie

15224592_10209410079386841_2127914215_o.jpg

Studenci stomatologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, członkowie Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii Oddział w Gdańsku współorganizowali kongres VIVA HEALTH FUTURE, który odbył się 25 listopada br. w Sopocie. Patronat nad wydarzeniem sprawował m.in. rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Marcin Gruchała, natomiast studenci stomatologii mogli w nim uczestniczyć dzięki wprowadzonym przez dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Marię Dudziak godzinom dziekańskim. więcej »

O chorobach rzadkich w CMI

„Choroby Rzadkie wokół nas” to tytuł konferencji, która odbędzie się 2.12.2016 r. w godzinach 9-17 w sali audytoryjnej Centrum Medycyny Inwazyjnej. Organizatorami są: Ośrodek Chorób Rzadkich przy Poradni Genetycznej UCK, Fundacja Parent Project Muscular Dystrophy Klinika Pediatrii, Hematologii, Onkologii oraz Zakład Pielęgniarstwa Ogólnego GUMed. Udział w Konferencji jest bezpłatny. Komisja Kształcenia OIL przyznała Konferencji 9 punktów edukacyjnych. Spotkanie jest skierowane do lekarzy. Szczegółowe informacje na www.parentproject.org.pl. więcej »

Chirurg GUMed na konferencji w USA

prof. Tomasz Jastrzębski i prof. Wojciech Polkowskiprof. Tomasz Jastrzębski i prof. Wojciech Polkowski

Ponad 700 chirurgów, onkologów, radiologów i lekarzy innych specjalności z 54 krajów uczestniczyło w 10th International Congress on Peritoneal Surface Malignancy. Gdański Uniwersytet Medyczny reprezentował prof. Tomasz Jastrzębski z Katedry i Kliniki Chirurgii Onkologicznej. Konferencja naukowo-szkoleniowa odbyła się w dniach 17-19 listopada br. w Waszyngtonie (USA). Spotkanie było poświęcone zagadnieniom leczenia nowotworowych chorób otrzewnej i zostało zorganizowane pod przewodnictwem prof. Paula Sugerbakera, prekursora leczenia przerzutów do otrzewnej metodą HIPEC. W sesjach głównych odbyło się 61 wykładów, zorganizowano 20 paneli tematycznych do zajęć w grupach zainteresowań, przedstawiono 275 prac w formie plakatów, opublikowanych w czasopiśmie “Journal of Peritoneum”. więcej »

Biała sobota w UCMMiT

Biala_sobota_3.12.2016_UCMMiT.jpg

Jak się przygotować przed podróżą w egzotyczne kraje? Co zabrać w apteczce na wyjazd? Jak bezpiecznie zaplanować wakacje w odmiennym klimacie? Na te i wiele innych pytań będzie można uzyskać odpowiedzi podczas białej soboty organizowanej przez Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni. Z bezpłatnych porad specjalistów z zakresu medycyny morskiej i tropikalnej będzie można skorzystać w sobotę, 3 grudnia br. w godz. 9-12 w Przychodni Medycyny Pracy i Chorób Tropikalnych UCMMiT (ul. Powstania Styczniowego 9b w Gdyni). Dla każdego pacjenta przygotowano również mikołajkowy upominek.

Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu 58 699 85 90 lub pisząc na adres przychodnia@ucmmit.gdynia.pl.

Zmiana na stanowisku dyrektora UCK

0007.jpg

Ewa Książek-Bator, dyrektor naczelna Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed została odwołana z dotychczasowego stanowiska. Taką decyzję 21 listopada br. podjęła jednogłośnie Rada Społeczna UCK, na wniosek prof. Marcina Gruchały, rektora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Nowy dyrektor Szpitala zostanie wybrany w drodze konkursu. Do tego czasu obowiązki te będzie sprawował Jakub Kraszewski, zastępca dyrektora naczelnego ds. personalnych.

Władze Uczelni podkreślają, że dobrze oceniają pracę dyrektor Ewy Książek-Bator, szczególnie w zakresie kondycji finansowej Szpitala. Niemniej wobec znaczących zmian zarówno w systemie… więcej »

Oświadczenie w sprawie aktywności dr. Jerzego Jaśkowskiego

GUM.jpg

Władze Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oświadczają, że poglądy dotyczące szczepień ochronnych publicznie prezentowane przez dr. Jerzego Jaśkowskiego są wyłącznie Jego prywatnymi opiniami i w żaden sposób nie mogą być utożsamiane ze stanowiskiem Uczelni. GUMed zdecydowanie dystansuje się wobec wypowiedzi dr. Jaśkowskiego krytykujących szczepienia, wygłaszanych podczas bezpośrednich wystąpień, jak i za pośrednictwem środków masowego przekazu – radia, prasy i telewizji. Jednocześnie informujemy, że podający się za eksperta AMG dr Jaśkowski nie jest pracownikiem Uczelni i nie należy wiązać jego osoby z gronem specjalistów reprezentujących GUMed. więcej »

Nowi specjaliści medycyny rodzinnej na Pomorzu

0016.jpg

Zakończono egzamin specjalizacyjny z medycyny rodzinnej w Katedrze Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Odbył się on 16 listopada 2016 r. Dwunastu lekarzy uzyskało tytuł specjalisty. Lekarze GUMed osiągnęli jedne z najlepszych ocen w Polsce. Dobre przygotowanie do egzaminu ułatwiło jedenaście kursów specjalizacyjnych. Wszystkie zostały przeprowadzone przez Katedrę Medycyny Rodzinnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Lekarze uzyskali najnowszą wiedzę medyczną podczas konferencji szkoleniowych Programu Kształcenia Ustawicznego „SEKSTANS”. Na terenie Pomorza wykształcono do tej pory 520 lekarzy rodzinnych.


data aktualizacji: 02.12.2016 r., godz. 15:30

Gdański Uniwersytet Medyczny
80-210 Gdańsk, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a
tel.: (58) 349 11 11
 
Rektor GUMed
Rzecznik prasowy
Redakcja WWW
Promocja
Dla pacjentów