Orzeł Biały
Gdański Uniwersytet Medyczny
Na komputerze nie ma zainstalowanej wtyczki Flash
Jesteś tutaj: Start > Strona główna

Inauguracja nowego roku akademickiego 2016/2017

inauguracja.JPG

Blisko 1400 studentów pierwszego roku rozpocznie wkrótce studia w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Inauguracja nowego roku akademickiego odbędzie się 7 października br. o godz. 10 w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza (Atheneum Gedanense Novum). W programie uroczystości zaplanowano m.in. przemówienie inauguracyjne rektora prof. Marcina Gruchały, wystąpienia gości i wręczenie odznaczeń państwowych. Wykład inauguracyjny pt. „Medycyna precyzyjna” wygłosi prof. Anna Dominiczak, absolwentka GUMed, córka prof. Joanny Muszkowskiej-Penson oraz prof. Jakuba Pensona, wicedyrektor i kierownik College of Medical, Veterinary and Life Sciences University of Glasgow. więcej »

Immatrykulacji czas

dobre.jpg

Sześćset czterdzieści osób rozpoczęło już studia na pierwszym roku Wydziału Lekarskiego. Jako pierwsi immatrykulowani zostali studenci I roku kierunku lekarskiego niestacjonarnego (72 osoby) i Oddziału Stomatologicznego (kierunek lekarsko-dentystyczny – 76 osób, kierunek techniki dentystyczne – 42 osoby). Uroczystość odbyła się 29 września br. o godz. 12 w Atheneum Gedanense Novum. Na kierunku lekarskim polskojęzycznym będzie studiowało 270 żaków. Uroczyście rozpoczęli rok akademicki 30 września 2016 r. w Auditorium Primum im. Olgierda Narkiewicza w Atheneum Gedanense Novum. Natomiast na kierunku lekarskim anglojęzycznym… więcej »

Rektorzy o pomorskiej metropolii

prof. Marcin Gruchałaprof. Marcin Gruchała

Pod hasłem „Bez silnych uczelni metropolia jest prowincją” odbędzie się pierwsza debata rektorów uczelni wyższych Pomorza. Jednym z ekspertów będzie prof. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Spotkanie dotyczyć będzie m.in. planów nowych rektorów na nadchodzący rok akademicki, tego czy pomorskie szkoły wyższe są na dobrym kursie i jak wypadają w rankingach dydaktycznych. Debata odbędzie się 5 października br. w godz. 17-19 w Europejskim Centrum Solidarności w ramach projektu „Gdańsk. Tu rośnie nowe centrum Europy”.

W debacie również udział wezmą: prof. Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, prof. Jerzy Gwizdała, rektor Uniwersytetu Gdańskiego, prof. inż. Janusz Zarębski, rektor Akademii Morskiej w Gdyni i prof. Jerzy Młynarczyk, rektor Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu.

GUMed nagrodzony

0005.jpg

Gdański Uniwersytet Medyczny otrzymał Złoty Medal Za Zasługi dla Pracodawców Pomorza. Nagrodę stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza odebrali podczas uroczystej gali 29 września br. w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej rektor GUMed prof. Marcin Gruchała oraz kanclerz Marek Langowski. Na uroczystość 25-lecia stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza przybyło ponad tysiąc osób z kraju i zagranicy, w tym trzej byli prezydenci RP – Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, którzy odebrali tytuły „Honorowy Pracodawca 25-lecia”. Wśród nagrodzonych znaleźli się także m.in. Bogdan Borusewicz, Paweł Orłowski, Katarzyna Hall, Paweł Adamowicz, Jacek Karnowski.

Immatrykulacja na kierunku analityka medyczna i farmacja

_DSC5388.JPG

144 studentów kierunku farmacja i 49 studentów kierunku analityka medyczna pierwszego roku Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej uroczyście rozpoczęło studia. Immatrykulacja odbyła się 29 września br. w Auditorium Maximum Wydziału Farmaceutycznego z OML. Uroczystościom przewodniczył dziekan dr hab. Michał Markuszewski, prof. nadzw. Władze Uczelni reprezentował prorektor ds. nauki prof. Tomasz Bączek. Podczas immatrykulacji dr hab. Arkadiusz Piotrowski, prof. nadzw. z Katedry i Zakładu Biologii i Botaniki Farmaceutycznej wygłosił wykład inauguracyjny pt. „Czy źródła sporadycznych nowotworów znajdują się w dzieciństwie?”. więcej »

Sukces studentów w Łodzi

DSC06507.JPG

Członkowie Studenckiego Koła Naukowego Ultrasonografii przy Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii pod opieką dr. hab. Wojciecha Kosiaka uczestniczyli w XIII Zjeździe Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii, który odbył się w dniach 15-17 września br. w Łodzi. Podczas sesji studenckiej organizowanej przez Sekcję Studentów i Młodych Lekarzy PTU zorganizowany był turniej wiedzy ultrasonograficznej dla studentów i młodych lekarzy, w którym udział wzięły 3 drużyny z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Konkurs obejmował aspekty teoretyczne i praktyczne badania ultrasonograficznego. więcej »

Asystent GUMed nagrodzona podczas XIII Zjazdu PTU w Łodzi

dr Natalia Budadr Natalia Buda

Dr Natalia Buda z Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych, Chorób Tkanki Łącznej i Geriatrii została trzykrotnie nagrodzona podczas XIII Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii, który odbył się w dniach 15-17 września br. w Łodzi. Pierwsza nagroda im. prof. Z. Boronia została przyznana za najlepszą pracę doktorską z zakresu ultrasonografii obronioną w latach 2014-2016, zatytułowaną „Ocena przydatności przezklatkowej ultrasonografii płuc w diagnostyce włóknienia w przebiegu śródmiąższowych chorób płuc”. Nagrodę im. dr. J. Małczaka dr Buda otrzymała za pracę naukową z zakresu ultrasonografii opublikowaną w latach 2014-2016 pt. „Lung Ultrasonography in the Evaluation of Interstitial Lung Diseases in Systemic Connective Tissue Diseases: Criteria and Severity of Pulmonary Fibrosis – Analysis of 52 Patient”. Trzecie wyróżnienie – nagrodę im. doc. E. Bażko dr Budzie przyznano za monografię „Przezklatkowa ultrasonografia płuc. Atlas przypadków”.

Nie tylko o zastosowaniu druku 3D w medycynie

_DSC5322.JPG

Pierwsze po wakacyjnej przerwie Młodzieżowe Spotkania z Medycyną odbyły się 27 września br. Konferencję otworzyło wystąpienie Kamili Gorlikowskiej i Natalii Zawary, uczennic I LO im. Jana Sobieskiego w Wejherowie dotyczące zaburzeń odżywiania. GUMed reprezentowali lek. Jakub Kłącz z Kliniki Urologii z wykładem pt. „Urologiczne problemy starzejącego się pokolenia naszych dziadków” oraz lekarz stażysta Mikołaj Frankiewicz, który opowiedział o zastosowaniu druku 3D w medycynie. więcej »

Sukces studentek SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii

IMG_5005.jpg

Anna Rożnowska, studentka V roku Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego uczestniczyła w dniach 27-31 sierpnia 2016 r. w Kongresie Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego w Rzymie (ESC Congress Rome 2016). Doniesienie zjazdowe zatytułowane „Can Air Pollution Break Your Heart?” autorstwa A. Rożnowskiej, A. Nowackiej i A. Przystup zostało zakwalifikowane do sesji plakatowej Managing Risk from Behaviour and Environment. Praca powstała w ramach SKN przy I Katedrze i Klinice Kardiologii GUMed pod nadzorem prof. Marcina Fijałkowskiego.

Biblioteka GUMed już otwarta

_DSC5209.JPG

Zmodernizowane wnętrza Biblioteki GUMed są już dostępne dla czytelników. Zainteresowani mogą skorzystać z: Czytelni 1 oferującej 109 miejsc oraz księgozbiór w wolnym dostępie oraz znajdującej się na parterze Czytelni 2, w otoczeniu wspaniałej zieleni, w dobudowanej (od strony południowo-zachodniej) przeszklonej części budynku. Czytelnia ta dysponuje 94 miejscami dla użytkowników, a zgromadzone w niej zostały także czasopisma. Nie brakuje też Czytelni Informacji Naukowej z 22 stanowiskami komputerowymi oraz sześciu pokoi pracy indywidualnej i grupowej (A1-A6). więcej »

Przewodniczący Zarządu PTU z GUMed

dr hab. Wojciech Kosiakdr hab. Wojciech Kosiak

Dr hab. Wojciech Kosiak z Pracowni Diagnostyki Ultrasonograficznej i Biopsyjnej przy Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii GUMed został wybrany na przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego. Wybory odbyły się w dniach 15-17 września br. podczas XIII Naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego w Łodzi. W Zjeździe udział wzięło ponad 900 lekarzy i studentów medycyny.

Międzynarodowo w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

_DSC5300.JPG

Blisko 250 studentów z całego świata rozpoczęło dziś w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym Orientation Week, tygodniowy cykl spotkań (26-30 września), który ma przybliżyć specyfikę studiowania na Uczelni i ułatwić im zaaklimatyzowanie się w obcym mieście. W tej grupie znaleźli się zarówno studenci rozpoczynający studia anglojęzyczne na kierunku lekarskim i pielęgniarstwie oraz uczestnicy wymiany międzynarodowej, m.in. w ramach programu Erasmus+. więcej »

Chirurgia ucha i kości w GUMed

I-strona_www.jpg

Drugi już z kolei “Kurs chirurgii ucha i kości skroniowej” zorganizowany we współpracy z Zakładem Anatomii Klinicznej oraz Zakładem Medycyny Sądowej GUMed odbył się w dniach 21-23 września br. w Klinice Otolaryngologii. Był adresowany do lekarzy otolaryngologów, którzy chcieli poznać najnowsze metody leczenia chorób uszu oraz techniki operacyjne w otiatrii. Organizatorami byli: prof. Jerzy Kuczkowski – kierownik naukowy, dr hab. Tomasz Przewoźny, dr Wojciech Sierszeń, dr Dominik Stodulski, dr Dmitry Tretiakow, dr Wojciech Brzoznowski z Kliniki Otolaryngologii, prof. Marek Grzybiak, dr hab. Adam Kosiński z Zakładu Anatomii Klinicznej oraz dr hab. Zbigniew Jankowski i dr hab. Michał Kaliszan z Zakładu Medycyny Sądowej. W Kursie wzięło udział 26 lekarzy… więcej »

Studenci zapraszają na Targi Medyczne

plakattagi.jpg

Kolejna edycja Targów Medycznych organizowanych przez Uczelniany Samorząd Studencki GUMed odbędzie się w dniach 3-5 października br. w Collegium Biomedicum. Podczas imprezy, studenci i pracownicy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego będą mogli zakupić odzież medyczną, stetoskopy i podręczniki w okazyjnych cenach. Więcej informacji o imprezie na targimedyczne.gumed.edu.pl.

O problemach kobiet współuzależnionych

0004.jpg

“On pije, ona się leczy. Problemy kobiet współuzależnionych” to tytuł konferencji, która odbędzie się 15 października br. w godz. 10-14 w audytorium im. prof. Zdzisława Kieturakisa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Konferencja jest bezpłatna. Jest adresowana do przedstawicieli grup zawodowych z terenu województwa pomorskiego mających kontakt z osobami uzależnionymi od alkoholu i ich rodzinami. Lekarzom uczestniczącym w konferencji zostaną przyznane 3 punkty edukacyjne. Rejestracja potrwa do 10 października 2016 r. O zakwalifikowaniu do udziału w Konferencji zadecyduje kolejność zgłoszenia. Więcej informacji na stronie konferencji www.rops.pomorskie.eu.

Gdańskie Dni Sztuki Chirurgicznej

Leczeniu chirurgicznemu porażenia nerwu twarzowego oraz współczesnym technikom rekonstrukcyjnym u dzieci w zakresie twarzy po zabiegach operacyjnych będzie poświęcone tegoroczne Forum Młodych Chirurgów “Gdańskie Dni Sztuki Chirurgicznej”. Odbędzie się ono w Klinice Chirurgii i Urologii Dzieci i Młodzieży w dniach 5-6 października 2016 r. Gościem i ekspertem będzie prof. Peter C. Neligan, chirurg plastyczny i rekonstrukcyjny oraz mikrochirurg, który po wielu latach pracy w Szpitalu Dziecięcym w Toronto, w 2007 r. został powołany na stanowisko profesora chirurgii oraz Szefa Centrum Chirurgii Rekonstrukcyjnej Szpitala Uniwersyteckiego w Seattle. więcej »

Pomorska Jesień Internistyczna 2016

0005.jpg

Nowe zalecenia w leczeniu niewydolności serca, zapobieganie i leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej czy obecne możliwości leczenia przewlekłego zapalenia trzustki to tylko niektóre z tematów V Pomorskiej Jesieni Internistycznej. W programie również dyskusja na temat racjonalnej antybiotykoterapii ostrych zakażeń układu oddechowego w lecznictwie ambulatoryjnym, boreliozy i aktualnych problemów z zakresu prawa medycznego w codziennej praktyce lekarskiej. Konferencja odbędzie się 8 października br. w godz. 9-16 w Atheneum Gedanense Novum GUMed (al. Zwycięstwa 41/42). Przewodniczącym Komitetu Naukowego jest prof. Zbigniew Zdrojewski… więcej »

Androlodzy spotkają się nad Bałtykiem

logo_18_dzien_andrologiczny.jpg

Aktualnym zagadnieniom andrologii klinicznej, postępów w diagnostyce andrologicznej oraz najnowszym odkryć z zakresu nauk podstawowych związanych z męskim układem płciowym poświęcona będzie Konferencja Polskiego Towarzystwa Andrologicznego. 18 Dzień Andrologiczny odbędzie się od 30 września do 1 października br. w Gdańsku pod honorowym patronatem Rektora GUMed. W obradach udział weźmie ponad 20 uznanych specjalistów krajowych i 7 zagranicznych o bogatym dorobku w zakresie prezentowanej tematyki.

Organizatorem Konferencji jest Polskie Towarzystwo Andrologiczne. Pracom Komitetu Naukowego przewodzi prof. Jolanta Słowikowska-Hilczer, a sprawami organizacyjnymi kieruje prof. Krzysztof Łukaszuk, kierownik Zakładu Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego GUMed. więcej »


data aktualizacji: 30.09.2016 r., godz. 15:20

Gdański Uniwersytet Medyczny
80-210 Gdańsk, ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a
tel.: (58) 349 11 11
 
Rektor GUMed
Rzecznik prasowy
Redakcja WWW
Promocja
Dla pacjentów